askidanevar.com: Bir Osmanlı geleneği

Genç girişimciler bir Osmanlı geleneğini günümüze uyarladı ve harika bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Askıda Ne Var!

Günümüzde ekonomik sınıflar arasındaki gelir farklarının giderek büyümesi, yoksulluğun artması toplumun büyük bir kısmının maaşlarını aldığı gibi borçlarına yatırması ve işsizlik artık toplumumuzun acı bir gerçeği oldu.

Bugün sizlere ekonomik sebeplerden dolayı eğitim hayatlarında büyük zorluklarla karşılaşan milyonlarca gencin derdine bir nebze merhem olabilecek bir sosyal sorumluluk projesi olan “Askidanevar.com”dan bahsedeceğim.

“Askıda” Osmanlıdan gelen, toplumdaki paylaşım duygusunu geliştirmek amacı güden bir paylaşım geleneği.“Askıda” geleneğinin günümüzdeki temsilcileri olan Oğuzhan Canım ve Abdülkadir Kıvrak sosyal medya aracılığı ile oluşturdukları “askidanevar.com” adlı sosyal sorumluluk projeleri ile üniversite öğrencilerine karşılıksız yemek ve hizmet sunmakta.

“Askidanevar.com” ekonomik açıdan zorluk çeken üniversite öğrencilerini hedef alan sosyal sorumluluk projesi gönüllü olan işletme sahiplerinin yanı sıra öğrencilere yardım etmek isteyen müşterilerin de katkıda bulunabilmesine imkan sağlıyor. “Askidanevar.com”un sistemi, projeye katılan restoranlarda yemek yiyen müşterilerin ekstra sipariş vererek bu ekstra siparişlerin fişlerini askıya asmalarına dayanıyor.

Üniversite öğrencileri ise kimlik bilgilerini üye restoranlara verdikten sonra restoran girişindeki fişi alarak ücretsiz şekilde yemek yiyebiliyor. Toplumumuzun unutulmuş geleneklerini tekrar hatırlatılmasının yanında sadece üniversite öğrencilerinin faydalanabildiği bu projede, öğrenimlerinde desteğe ihtiyaç duyan gençlere onları rencide etmeden toplumun her kesiminin katkıda bulunabilmesi sağlanıyor.

Kurum ve şirketlerin de katılabileceği “askidanevar” projesine sponsor olarak destek vermek de mümkün. Ancak henüz hiçbir sponsora sahip olmayan bu sosyal sorumluluk projesine resmi sitesinden iletişime geçebilir; toplumun geleceğini oluşturan üniversite gençlerine yardımda bulunabilirsiniz.

Şimdilik İstanbul, Ankara, Bursa ve Bolu illerinde öğrencilerle buluşan bu sosyal sorumluluk projesine dahil olmak isteyen restoranların, kafelerin veya gıda hizmeti sunan işletmelerin birtakım koşullara uyuyor olması gerekmekte. Örneğin projeye dahil olmak isteyen firmaların üniversitelerin bulunduğu bir şehirde yer alması, marka bilinirliğinin ve güvenirliğinin olması gerekmekte.

Umuyorum millet olarak yardımlaşmayı, paylaşmayı henüz unutmamışızdır ve bunun gibi sosyal sorumluluk projelerinin devamı gelir. Böylece yaşam koşullarının giderek zorlaştığı ülkemizde bunun gibi sosyal sorumluluk projelerine gereken hassasiyet gösterebilir ve hayatı daha yaşanır kılabiliriz.
Silikon Vadisi

BENZER

askidanevar.com: Bir Osmanlı geleneği
4/ 5
Oleh