YouTube ücretli oluyor!


Financial Times'ın gündeme getirdiği ücretli YouTube haberi, teknoloji dünyasında gözlerin YouTube çevrilmesine neden oldu.

YouTube'un, kullanıcıların belirli kanallara aylık ücret ödeyerek abone olabilecekleri bir model üzerinde çalışmakta olduğu iddiaları uzun süredir gündemdeydi. Eğer Financial Times'da çıkan haber doğruysa, model bu hafta içinde yürürlüğe girecek.

Gelen haberler, YouTube'da bulunan 50 kadar kanala aylık 1,99 dolardan başlayan ücretler ödenerek abone olunabileceğini gösteriyor. Söz konusu kanalların, film ve televizyon programları yanında YouTube için özel hazırlanan içerik de sunacağı tahmin ediliyor. Bu modelin, Netflix, Hulu ve Amazon gibi diğer içerik sağlayıcıların yarattığı rekabete Google'ın verdiği cevap olduğu belirtiliyor.

Yeni model çerçevesinde ücretli olacak kanalların hangileri olduğu belli değil. Şu an için mevcut kanallardan hangilerinin ücretli olacağı ve hangi yeni kanalların açılacağı da bilinmiyor. Ancak YouTube'un ortaklık yaptığı isimleri düşünürsek içerik üretme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşayacağını zannetmiyoruz.

Yeni şarkıcılar keşfetmek, dizi izlemek, bir konu hakkında bilgi almak ve aklınıza gelen herhangi bir konu hakkında video bulabilmek için başvurduğunuz YouTube bazı özel video kanalları için artık tümüyle ücretsiz olmaktan çıkıp “paralı üyelik modelini hizmete soktu.

Aslında birkaç ay öncesinden sinyalleri verilen bu model ile kanallara daha geniş bir içerik sunma, film ve dizileri yayınlama için destek olma amacı taşıyor. Youtube’un böyle bir hizmet vermesinin diğer bir sebebi ise video ve diziler üzerinden de finansal katkı sağlayabilmek.

“Paralı Üyelik Modeli” Ne Kadar?

“Paralı üyelik modeli” şimdilik 50 YouTube kalanında geçerli olacak ve bu kanallar için belirlenen üyelik ücreti ise aylık ve en düşük $1.99 olarak belirlenmiş.

Bir Sonraki Adım Ne Olacak?

YouTube’dan sızan bir diğer habere göre ise izleme başına ödeme yapma sistemi. Başka bir deyişle bir dönem oldukça popüler olan film kiralama sisteminin günümüz YouTube’una adapte olmuş hali diyebiliriz. İzleme başına ödeme sistemi ise izleyeceğiniz video sayısına göre ne kadar ödemeniz gerektiğini belirlenecek ve muhtemelen “paralı üyelik modeli”nden sonra YouTube’un “paralı üyelik modeli”ne alternatif olarak karşımıza çıkacak.

Elbette YouTube ücretsiz oluşu ve hemen hemen her kategoride video içermesi kullanıcıyı cezbetmeyi başarıyor. Youtube “paralı üyelik sistemi”ne geçtikten sonra kullanıcılardan ne gibi tepkiler alacak şimdiden kestirmek güç. Bekleyip göreceğiz.

BENZER

YouTube ücretli oluyor!
4/ 5
Oleh