Türkçe Twitter: Genel bilgiler ve değerler

Türkçe Twitter: Genel bilgiler ve değerler 

  En popüler sosyal ağlardan biri olan Twitter’da paylaşılan halka açık tüm tweetleri indeksleyen Yandex, elindeki verilere dayanarak Türkçe içerik üreten Twitter topluluğunun bir analizini yaptı. Yandex’in 2012 yazında elde ettiği Türkçe Twitter verilerine göre, 3.8 milyondan fazla Türkçe Twitter kullanıcısı bulunuyor – bu sayı tüm aktif Twitter kullanıcılarının %2.5’ine denk geliyor. Türk kullanıcıları, hafta içinde günde ortalama 3.7 milyon tweet atarken, hafta sonları ise günde ortalama 2.5 milyon tweet atıyor. Hafta içlerinde saniyede atılan tweet sayısının 42’den fazla olduğu görülüyor.

Twitter ile yaptığı özel anlaşmayla içerik indekslemesi yapan Yandex, Ağustos-Eylül 2012 arasında Türkiye’de Twittter kullanımına dair bir infografik paylaştı.
Türkçe içerik üreten kullanıcılara dair istatistiki bilgiler veren grafiğe göre Yandex, 2012 yazında 3.8 milyondan fazla Türkçe yazan Twitter kullanıcısı tespit etmiş.
Yandex’e göre bu sayı aktif Twitter kullanıcılarının yüzde 2.5’ine denk geliyor. Bu durumda Twitter’ın aktif kullanıcı sayısı 152 milyon olarak çıkıyor ki Yandex, Twitter’ın Mart 2012′de açıkladığı 140 milyon aktif Twitter kullanıcı verisini referans göstermiş. Sanırım aradan geçen 8 ayda bu rakam Yandex’in tahmininden biraz daha fazla artmıştır. Mart ayında paylaştığımız Monitera raporu da aktif kullanıcı sayısınının 3.8 milyondan daha fazla (5.3 milyon) olduğunu paylaşmıştı.

Kullanıcı sayısı hesabını bir kenara bırakıp Türkçe içerik üreten kullanıcılara dönersek Yandex’e göre Türk kullanıcılar, hafta içinde günde ortalama 3.7 milyon Twitter iletisi gönderiyor. Hafta sonları ise bu ortalama günlük 2.5 milyon iletiye düşüyor. Hafta içi günlerde saniyede atılan ileti sayısı ise 42’den fazla gösteriliyor.
Yerelde en popüler Twitter etiketleri ise Yandex’in grafiğinde #matrax, #bencemutluluk ve #turkiyeafyonaagliyor olarak sıralanmış. En çok bahsedilen 3 yerel Twitter kullanıcısı ise @huysuz_ayi,  @saprtoloji ve @ceyhunyilmaz olmuş.

Türkçe güncelleme yapan kullanıcıların iletilerinde en çok bahsedilen alan adlarında ise bit.ly, Facebook.com ve Youtube.com ilk 3 sırada geliyor.

Renklerle farklı tipteki alan adları; URL kısaltma servisi, sosyal ağ, haber sitesi, vb. olarak işaretlenmiştir.

BENZER

Türkçe Twitter: Genel bilgiler ve değerler
4/ 5
Oleh