"Kara Cuma" çılgınlığı rekor kırdı!


Amerika'da geleneksel "Kara Cuma (Black Friday)" indirim kampanyalarında, 247 milyon kişi 59.1 milyar dolarlık alışveriş yaptı.

ABD’de ‘Black Friday’ (Kara Cuma) olarak adlandırılan Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma günüyla başlayan tatil, her sene olduğu gibi yine alışveriş çılgınlığına sahne oldu. Perşembe akşamından Pazar gününe kadar 226 milyon insan toplam 59,1 milyar dolar harcadı. Buna göre Amerika'lıların cebinden ortalama kişi başı 398 dolar çıktı.

Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) tarafından açıklanan verilere göre bu yıl yapılan alışveriş miktarı, 2011’e kıyasla yüzde 16 arttı. İnternet üzerinden yapılan satışlar kıyaslandığında ise Şükran Günü’nde yüzde 39,3, Kara Cuma’da ise yüzde 24,3 oranında artış gözlendi. İnternet üzerinden de bir gecede 1 milyar dolarlık alışveriş yapıldı.

FR, 'Kara Cuma'da 147 milyon Amerikalının alışveriş merkezlerine gittiğini bildirdi. Şirketlerin birçok üründe indirim yapmasının bu yılki harcamaların artmasında etkili olduğu belirtildi.

Amerika’da en büyük alışveriş merkezi olarak bilinen Minneapolis'teki Mall of America'nın sözcüsü, Kara Cuma gecesinde 30 binden fazla kişinin alışveriş yaptığını açıkladı.

Dünyanın en büyük perakende şirketi WalMart, Perşembe akşamından Cuma sabahına kadar 1,3 milyon televizyon, 1,3 milyon oyuncak bebek, 250 bin adet bisiklet satışı yapıldığını, Perşembe akşamı itibariyle açık olduğu ilk 4 saatte her saniye 5 bin ürün satıldığını duyurmuştu.

NRF, Kasım ve Aralık aylarında yapılacak olan harcamaların geçtiğimiz yıla kadar toplamda yüzde 28 oranında artarak 465,6 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.


ABD Ulusal Perakendeciler Federasyonu (NRF) tarafından yaptırılan araştırmaya göre, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günlerini kapsayan dört günlük "Kara Cuma" olarak bilinen indirimli alışveriş günlerinde 247 milyon kişi mağazaları ya da internet sitelerini ziyaret etti.

Alışveriş tutkunları, bu sürede 59.1 milyar dolar harcama yaptı.

ABD'de her yıl kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanan Şükran Günü'nün ardından "Kara Cuma" olarak bilinen indirim kampanyaları düzenleniyor.

BENZER

"Kara Cuma" çılgınlığı rekor kırdı!
4/ 5
Oleh