.TC alan adı (domain) kayıt


.TC uzantılı alan adları (domain) yönetimi 1999 yılından beridir AdamsNames şirketi tarafından yürütülüyordu. 2012 itibariyle şirket Türk-Alman girişimiyle kurulan TCNET şirketi tarafından devir alındı.

Şirket hakkında merak edilenleri yine şirket sahiplerinin ağzından öğrenin...

1999′un şubat ayında kurulan şirketimiz sadece üst seviye alan adı kayıt otoritesi (Top Level Domain “TLD“ registry) olarak hizmet vermektedir. AdamsNames’in kurucuları 1997′de .TC üst seviye alan adı için aldıkları işletme hakkını 1999′da şirketin kuruluşuyla AdamsNames Ltd’e devretmişlerdir. Şirketimiz .TC üst seviye alan adı yanında .GD ve .VG uzantılarının da üst kayıt otoritesidir. 2012 başında yeni bir idari yapılanma sürecine giren AdamsNames Ltd, 13 Ağustos 2012′de üst seviye alan adlarını idare ettiği teknik altyapısını tamamen yenileyerek hizmete sunmuştur.

.TC uzantılı domain kayıt etme ve yenileme rakamlarını biz Teknoloji Dünyası olarak çok yüksek bulduk, şirketin açıkladığı rakamlar aşağıda yazıyor. Artık yatırım yapıp yapmama konusu size kalmış...

Başvuru Süreçleri ve .TC domain fiyatları
1. Tescilli Marka Kayıt Süreci
Bu aşamada tescilli marka sahipleri, markalarına ait .TC alan adlarını kaydedebileceklerdir. Alan adı, ilk başvurana verilir. 7 (Yedi) takvim günü içinde Marka Tescil Belgesi’nin .TC yönetimine gönderilmesi gerekmektedir.
5 Kasım 2012 – 14 Kasım 2012Tescilli Marka Kayıt Ücreti: 490 TL + KDV

2. Ön Kayıt Süreci
Ön kayıt sürecinde, belge gerekmeksizin alan adları kaydedilebilecektir.
19 Kasım 2012 – 26 Kasım 2012Ön Kayıt Fiyatı: 490 TL + KDV

3. Genel Kayıt Süreci
3 Aralık 2012′den İtibarenGenel kayıt / kayıt yenileme fiyatı: 98 TL KDV Dahil
Tüm kayıt yenilemeleri, standart fiyat üzerinden yapılacaktır.

AdamNames fiyat açıklaması

Uzantı Yıllık Ücret
.GD (Tüm Alan Adları) 35 GBP*
.VG (Tüm Alan Adları) 35 GBP*
.TC (+3 Karakter) 45 GBP*
.TC (2 Karakter) 3,000 GBP*
.TC (Tek Karakter) 6,000 GBP*
* İngiltere ve Avrupa Birliği’nde ikamet edenlere %20 vergi (VAT) eklenecektir. Avrupa Birliği’nde faaliyet gösteren şirketler VAT ID‘lerini belirtirlerse faturalarına vergi yansıtılmayacaktır.

Not: Fiyat değişiklikleri nedeniyle kullanıcılarımıza yeterli düşünme süresi verebilmek için, .TC uzantılı tek ve iki karakterli alan adlarında; bitiş tarihi 13 Ağustos 2012 ile 12 Kasım 2012 tarihleri arasında olanların bitiş tarihi ücretsiz olarak 13 Kasım 2012 tarihine uzatılmıştır.


Alan Adları Nasıl Çalışır?
DNS (Domain Name System) nasıl çalışır?
İnternette her içerik bir IP numarasının arkasındadır. IP numaraları 4 blokdan oluşur ve her blok bir nokta ile ayrılırken 0 dan 255′e giden bir rakam içerir. Bizim sayfamıza ulaşmanız için, alan adımızın yerine IP numaramızı internet tarayıcınızın adres çubuğuna (arama motoruna değil!) girmeniz gerekir: 77.79.104.227
IP adresleri günlük hayatta çok kullanışlı olmadığı için, DNS devreye girer. Bizim sayfaya ulaşmamız için bir numara değil de, işimize ve ismimize uygun bir alan adı girerek ulaşmak çok daha pratik olacaktır. Sahibi olduğunuz her alan adını, istediğiniz IP’ye ve böylece istediğiniz içeriğe yönlendirebilirsiniz.

Bizim web sayfasına yönledirilmiş olan alan adlarından bazıları:
WWW.TC , WW.TC , TCNET.TC , Nokta.TC

Siz şimdi internet tarayıcınızın adres çubuğuna Nokta.TC girdiğinizde, bu sorgu önce ICANN’in 13 Root(Kök) sunucusundan birine gider. Bu sunucularda, .TC’nin bilgilerinin hangi sunucularda olduğu bilgisi vardır ve oradan .TC’nin sunucularından birine yöneltilir:
tc.cctld.authdns.ripe.net 193.0.9.115
ns1.root-servers.tc 194.0.11.101
chc1.adamsnames.com 195.153.6.27

Bu sunucularda, tüm .TC’li alan adlarının DNS bilgileri vardır ve sorgu buradan son kullanıcının (.TC’li alan adının sahibinin) isim sunucusuna (Name Server) yönlendirilir. Bu isim sunucusu, normal şartlarda sizin web sayfanızı barındıran “hosting” şirketi tarafından işletilir. Sorgu, bu sunucular tarafindan en son adrese, aradığınız içeriği barındıran host adresine, yani IP numarasına yönlendirilir. Karşınıza aradığınız web sayfası çıkar. Yukarıda anlatılan prosedür normal şartlarda 60 – 70 milisaniye sürer.

Sorular (www.tc)
- .TC alan adı almam için, web sayfası kurulumunu bilmem gerekir mi?
.TC uzantılı alan adınızı, kendi bilgilerinizi girerek kolayca alabilirsiniz. Aldığınız alan adında bir web sayfası çıkmasını istediğiniz takdirde, web sayfanızı barındırdığınız yer sağlayıcınızdan aldığınız isim sunucularını (Name Server) girmeniz yeterli olacaktır.

- TCNET, Yer Sağlayıcı (Hosting) hizmeti veriyor mu?
Biz sadece .TC uzantılı alan adı tahsisi yapıyoruz.

- E-posta adresi nasıl oluşturulur?
Bir e-mail adresi, alan adının önüne en azından bir karakter ve @ ekleyerek oluşturulur. Örnek; E@Nokta.TC Türkiye’de çok kullanılan ücretsiz e-posta adresleri daima isminizi @ başkasının (size ait olmayan) alan adında gösterir. Bu da pek iyi (yaptığınız işe bağlı olarak) bir itibar bırakmaz.

- İnternet alan adını küçük yazma zorunluluğu var mı?
Alan adınızı ve e-posta adresinizi küçük ve büyük harfler kullanarak yazabilirsiniz! Kartvizitinize ve kurumsal kimliğinize nasıl yakışıyorsa öyle yazın. Tek dikkat etmeniz gereken konu, bu “İ” karakterini kullanmamanızdır.

- Alan adları, WWW ön eki almadan da çalışabilir mi?
WWW ön eki, internetin ilk yıllarından kalma bir alışkanlık olarak günümüze kadar gelmiştir. Sitelerin DNS ayarları düzgün yapıldığı müddetçe, web siteleri “WWW.” ön ekine gerek kalmadan açılabilir. Örneğin; WWW.Nokta.TC yerine Nokta.TC  yazarak da bu siteye ulaşabilirsiniz. Ancak WWW.TC‘deki WWW ön ek olmadığı için sadece TC yazarak bu siteye ulaşım mümkün olmamaktadır.

Ayrıca farklı bir şirket yakın zamanda .com.tc uzantısını satmak için çeşitli platformlarda reklamlar yayınlamıştı, şuan siteleri bakımda...

BENZER

.TC alan adı (domain) kayıt
4/ 5
Oleh