Tabletlerde atak başlıyor


Teknoloji dünyasının önde gelen devleri arka arkaya tablet bilgisayarlarını kullanıcıların hizmetine sunacak

Apple, tablet savaşında iPad ile sahip olduğu önderliği, mini tablet çıkararak perçinleme peşinde. Rakipleri Samsung ve Google'un çıkardığı 7 inç'lik tabletlere karşı Apple, bu ay içinde iPad Mini çıkararak cevap verecek. Şirketin 17 Ekim'de mini bilgisayarını tanıtması bekleniyor. "iPad Mini"nin geçen yıl piyasaya sürülen iPad 2'in özelliklerine sahip olacağı ancak ekran genişliğinin 7.85 inç olacağı bildirildi. Apple'in eski CEO'su Steve Jobs'ın hayatta olduğu dönemde mini tabletlerle karşı çıkıyordu. Ancak bu boyutlardaki tabletlere olan yoğun ilgi Apple'in fikrinin değişmesine yol açtı. Başarılı bir satış grafiği yakalayacağına emin olan Apple'in iPad Mini için parça tedarik eden Asyalı firmalara 4. çeyrek için 10 milyondan fazla iPad mini siparişi verdiği de ortaya çıkmıştı.

Kindle Fire adlı tablet bilgisayarıyla ilgi gören Amazon da güncellediği bilgisayarını 25 Ekim'de uluslararası piyasalara sürecek. "Kindle Fire HD" ismiyle piyasaya sürülen bilgisayarın fiyatı 199 Amerikan dolarına piyasaya sürüldü. Kindle Fire, 2011'in son çeyreğinde 5 milyona yakın bir satış rakamı elde etmişti. Yazılım devi Microsoft, daha önce tanıttığı Surface adlı tablet bilgisayarını piyasaya sürecek. Uzmanlar, Microsoft'u bu adımıyla "ya tamam ya da devam" diyeceğini belirtti. Nvidia tarafından üretilen ARM tabanlı işlemciye sahip Surface, 10.6 inç ekrana sahip. Magnezyum kasaya sahip ilk tablet olduğu söylenen Surface, ayakta durabiliyor. Microsoft, tablet için kılıf olarak kullanılabilen bir klavye de piyasaya sürecek.

FİYAT BELİRLEYİCİ OLACAK
Teknoloji devlerinin tablet yarışını bir gazeteye değerlendiren bilgisayar yazarı Tom Wiggins, "Tehlikeli bir oyun oynanıyor. Her firma, rakibinin bilgisayarını gölgede bırakmaya çalışıyor. Apple daha dikkatli davranıyor. Dikkatleri daha rahat üzerine çekebiliyor." diye konuştu. Wiggins, bilgisayarlar arasındaki rekabetin büyük oranda fiyatların belirleyeceğini belirterek, iPad Mini'nin makul bir fiyatı olması halinde büyük bir satış rakamı yakalayabileceğini vurguladı.
Samanyolu

BENZER

Tabletlerde atak başlıyor
4/ 5
Oleh