Google 22 milyar dolar zarar etti

Yanlışlıkla gönderilen e-posta, Google'ın değerini 22 milyar dolar düşürdü.

Bu hata Google'ye pahalıya mal oldu. Onay alınmadan borsaya giden hatalı bir mesaj ciddi zarar ettirdi, borsada hisseler işleme kapatıldı.

Google'ın yazıcılarındaki bir hatanın, onay alınmadan yanlışlıkla borsaya gönderilmesi, şirketin kısa süre içerisinde borsadaki değerini 22 milyar dolar azalttı. Dünyanın en değerli şirketlerinden biriyseniz, hissedarlarınıza karşı yapılmayacak bazı hatalar vardır. Herhalde bunların başında da başarılı olduğunuz halde tek bir kişinin hatasından hisselere değer kaybettirmenizdir. Google'ın başına da iş ortağı olduğu üçüncü parti bir şirket yüzünden tam olarak bu geldi.

Geçtiğimiz günlerde Google'ın üçüncü parti iş ortaklarından, finansal yazıcılık desteği veren RR Donnely şirketi, daha son halini almamış üçüncü çeyrek raporunu, Larry Page yerine borsa yetkililerine gönderince kıyamet koptu. RR Donnely'nin başlığında ''PENDING LARRY QUOTE'' yani ''Larry'nin sözünü bekliyor'' yazıyordu.
Belli ki Larry Page'den onay alınması gereken ve son ''cilaların'' atılacağı rapor, doğrudan borsaya gidince Google saatler içerisinde 20 milyar dolardan fazla değer kaybetti. Bu beklenmedik olayın üzerine de Google hisseleri işleme kapatıldı. Yüzde 9 değer kaybeden hisseler, olayın duyulmasının ardından yüzde 1 değer kazandı, sonrasında da işleme kapatıldı.
Teknokulis


BENZER

Google 22 milyar dolar zarar etti
4/ 5
Oleh