Twitter ve Facebook kapatılabilir!

Bakanlık, olağanüstü durumlarda Facebook ve Twitter'a müdahale edebilmenin yollarını arıyor.

Devlet sosyal medyayı kontrol altında tutmanın yollarını arıyor. Arap Baharı ayaklanmalarının sosyal medyada organize edildiğini, son dönemde peş peşe gelen terör saldırılarının ardından yaşanan gerginliklerin de Facebook ve Twitter'da örgütlendiğini düşünen devlet kurumları bunu engellemek için düğmeye bastı.

BAKANLIK ALARMDA
Sosyal medyanın bu tür girişimlerde ‘katalizör' etkisi oluşturduğu yönünde hazırlanan raporlar üzerine önlem almak için Ulaştırma Bakanlığı alarma geçti. Bakanlık, başta Twitter ve Facebook olmak üzere sosyal medyaya ‘kamu güvenliğinin gerektirdiği ve zorunlu kıldığı' durumlarda müdahale edilmesini gündemine aldı.

ANLIK ENGELLEME
Düzenlemenin yöntemi üzerinde Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde tartışmalar devam ediyor. Henüz çok ‘ham' sayılabilecek düzenleme uyarınca güvenlik güçlerinin de uyarısıyla Ulaştırma Bakanlığı, toplumsal çatışma oluşturabilecek, kamu güvenliğini tehdit edecek olağanüstü olaylarda, sosyal medyaya müdahale edecek. Erişim, ‘anlık' ya da ‘saatlik' engellenecek.

Ulaştırma Bakanı: Tehdit söz konusu, tedbir alınmalı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, daha önce katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili şu mesajları vermişti: "Gaziantep'te yaşadığımız bu terör olayı sonrasında sosyal medya çok etkindi. ‘İkinci bir patlama oldu', filan dendi. Şu oldu. Bu oldu. Bir şayia yayıldı. BDP binası yakıldı gibi. Çok sıkıntılı durumlar. Tunus, Libya ve Mısır devrimini yapan sosyal medyadır. Bunlar, iletişim devrimidir. O yüzden orada belki hayırlı işe vesile oldular ama sosyal medya bazen büyük toplulukları gaza getirebiliyor ve yanlış yöne de yönlendirebiliyor. Bu bir tehdittir. Bunun tedbirlerinin alınması lazım. Zor, nasıl alınır, bilmem. Bunun aramızda konuşulması lazım."

‘İran ve Çin'de bile erişim engellenemedi'

TÜRKİYE'de 18.4 milyon abone, aylık kişi başına 34 saatlik internet kullanımı, 31 milyon Facebook ve 9 milyon Twitter hesabı var. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün açıkladığı “İnternetin Düşmanları” listesinde başı çeken Çin ve İran gibi ülkelerdeki yasaklar bile bu sosyal ağlara erişimi engellemeye yetmedi. Türkiye'nin son yıllarda internet alanında attığı bazı adımlar yakından takip ediliyor. Türkiye bunlarla 12 ülkelik “İnternet Düşmanı“ listesine girebilir.

Arap Baharı korkuttu
KUZEY Afrika ve son olarak Suriye'de görülen ve rejimlerin devrilmesine yol açan ayaklanmalar, sosyal medya üzerinden örgütlendi. Binlerce kişi, Facebook'ta toplanma zamanı ve mekânını belirleyerek sokağa çıkıp gösteri yaptı.
Habertürk

BENZER

Twitter ve Facebook kapatılabilir!
4/ 5
Oleh