Google'dan Beyazsaray'a YouTube konusunda red!

Google'a Peygamberimiz (SAV)'e hakaret içeren filmin Yotube'den kaldırılması konusunda ulaşan Beyazsaray yetkileri ve özellikle Obama Google'den red yanıtını aldı.

Tüm dünyada infiale sebep olan “Innocence of Muslims” (Müslümanların Masumiyeti) isimli utanç verici filminin fragmanının Yotube'dan kaldırılması konusunda Google yetkililerine ulaşan Obama'ya yetkililer 'video kurallarımıza uygun' cevabını verdi.

Biz de video incelediğimizde aslında bir fragman değil kasıtlı olarak birilerinin tezgahı olduğu alenen belli bir film olduğu anlaşılıyor. 15 dakikalık bir videoya fragman demek sanırım pek doğru olmaz. Filmin özellikle İslam'a ve Hz. Muhammed (SAV) hakaret içeren kısımları kesilerek fragman diye yayına sokulmuş...

Google, Müslüman dünyasında beş gündür süren geniş çaplı protestolara neden olan İslam karşıtı filmi YouTube’dan kaldırması yönündeki talebi reddetti. Beyaz Saray, yaşanan öfkenin dinmesi adına Google ’dan videonun kaldırılması için değerlendirmede bulunmasını istemişti.
ABD'de yayınlanan ve Hz. Muhammed (S.A.V) hakkında hakaret ifadeleri içeren 'Müslümanların Masumiyeti' adlı filmle ilgili protestolar büyüyor.

Arama motoru devi Google, bugün yaptığı açıklamada Beyaz Saray’ın talebini reddederken, “Çarşamba günkü olayların ardından Mısır ve Libya’da, daha sonra Hindistan ve Endonezya’da videoya erişimi bloke edildiğini” açıkladı. Google, “politik baskılara boyun eğmek yerine yerel yasalarla ve şirket kurallarıyla uyumu gözden geçirilerek videonun kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verileceğini” belirtti. Müslümanların Masumiyeti adlı filmin fragmanına, Türkiye’den hala erişilebiliyor.

“VİDEO KURALLARIMIZA UYGUN”
Beyaz Saray, dün Google’la temasa geçerek, videonun yayım şartlarıyla uyumlu olup olmadığının gözden geçirilmesini istemişti. Google, Libya ve Mısır’da yaşanan büyük protestoların yaşandığı Çarşamba günü videonun site kurallarıyla uyumlu olduğunu belirtmişti.


Afganistan'dan YouTube'a Erişim Yasağı Geldi!
Afganistan hükümeti, Mısır ve Libya’da protestolara neden olan “Innocence of Muslims” (Müslümanların Masumiyeti) filminin fragmanının izlenmesini önlemek için YouTube’un
yasaklandığını açıkladı.
Afganistan İletişim Bakanlığı Enformasyon Teknolojileri Direktörü Eymal Marjan, “Bize video siteden kaldırılana kadar YouTube’u kapatmamız söylendi” dedi.

Marjan kararın ardında yatan sebebin Afganların rahatsız olmasını engellemek mi yoksa şiddet olaylarının önüne geçmek mi olduğunu açıklamadı. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de filmi çekenlerin “şeytanca bir iş yaptığını” ve İslam’ı aşağılamanın ifade özgürlüğüne sığmayacağını belirterek filmi eleştirdi. 2010 yılında ABD’de düzenlediği Kur’an yakma eylemleriyle dikkatleri üzerine çeken ve Afganistan’da kanlı ayaklanmalar yaşanmasına neden olan Hıristiyan din adamı Terry Jones ise filmi desteklediğini söyledi. Afganistan’da Şubat ayında da bir ABD üssü yakınlarında Kur’an-ı Kerim nüshalarının yakılması haftalar süren protestolara neden olmuş ve onlarca kişi ölmüştü.

O Filmin Yönetmeni Göz Altına Alındı!
Peygamber efendimize ağır hakaretler içeren filmin yönetmeni ABD'de gözaltına alındı. ABD güvenlik görevlilerinin 48 saatlik uğraşları sonucu evinden yüzü atkı ile sarılı başında şapkalı bir şekilde çıkmayı kabul etti. Emlak kayıtlarına göre yaşadığı evin sahibi Nakoula Besseley Nakoula. Daha önceki açıklamalarında adının Sam Bacile olduğunu söylemişti.

Emniyet görevlisi yaptığı açıklamada, şahsın daha önceden işledeği suçtan dolayı 5 yıllık şartlı salıverme ile serbest bırakıldığını, yüklediği hakaret içeren videonun şartlı salıverme şartlarını ihlal edip etmediğinin kontrol edileceğini söyledi.


Ayyıldız Tim: 'Nöbetteyiz!'
Ayrıca gelişen olaylar karşısında Türk hacker grubu Ayyıldız Tim resmi Facebook sayfasında bir duyuru yaptı.
''Sessizce nöbetteyiz! Rasulullah (SAV)'e hakaretin bedelini Danimarka nasıl ödediyse Amerika siz de ödeyeceksiniz'' açıklamasını yaptıktan sonra altında şu videoya yer verdi.
Video


BENZER

Google'dan Beyazsaray'a YouTube konusunda red!
4/ 5
Oleh