Uçan motorsiklet 'Hoverbike' testi geçti

Geleceğin hava araçları arasında gösterilen yeni bir araç, teknoloji çevrelerinde büyük heyecan uyandırdı. Yeni hava aracının görüntüsü motorsikleti andırıyor.

ABD’nin Aerofex şirketi, iki dev pervanesi sayesinde havalanan ‘hoverbike’ adındaki hava aracını başarıyla test etti. ABD basını icada büyük ilgi gösterirken, test uçuşlarına ait videoların gerçekliğine şüpheyle yaklaşanlar da var.

California merkezli şirket, uçan bisikletin sezgi gücüyle kontrol edildiğini ve manevralarla uçuş yapması için yapay zekaya, uçuş yazılımına veya herhangi bir elektronik aksana ihtiyacı olmadığını öne sürdü.

InnovationNewsDaily sitesinin verdiği bilgite göre, Aerofex, dengede yaşanan sorunlar nedeniyle 1960’lı yıllarda iptal edilen bir teknolojiyi yeniden canlandırdı. Site, piilotun diz seviyesine gelen ve aracın her ki yanına yerleştirilen ‘kontrol çubuklarıyla’, hava aracının çok daha iyi yönlendirildiğini belirtti.

Aerofex kurucusu Mark De Roche, “hoverbike’a eğim, hız ve manevra arasında kontrol sağlayan bir mekanizma kurduklarını, böylece aracın hareketini dengeleyecek aerodinamik kontrolleri de oluşturduklarını’ söyledi. De Roche, “Pilot’un aracı dengelemek için yaptığı hareketler sezgisel ve sabit olduğu için, hoverbike’ı kullanmak onu yormuyor” dedi.
Haber365

BENZER

Uçan motorsiklet 'Hoverbike' testi geçti
4/ 5
Oleh