Kıbleyi gösteren ışıklı seccade

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Soner Özenç, kıbleye çevrilince kendiliğinden aydınlanan seccadeyi tasarladı.

Özenç, "elektrikle aydınlanan fosfor baskı teknolojisi" kullanarak tasarladığı ve kolayca katlanabilen "El Seccade"ye sahip olmak için çok sayıda kişinin kendisiyle irtibata geçtiğini söyledi.

Geleneksel ile moderni birleştiren tasarımlar üzerine çalışırken, "El Seccade" fikrinin aklına geldiğini söyleyen Özenç, "Namaz kılarken Mekke'ye yönünüzü çevirmeniz gerekiyor, bunun için kimi zaman pusula kullanılıyor. Bunu düşünürken, ışıklı seccade fikri aklıma geldi. Seccadenin içine bir dijital pusula koysak ve bunu yere koyduğunuzda, ışıklandırmanın derecesi artsa ve azalsa diye düşündüm" ifadelerini kullandı.

Fişe takılarak ya da şarjlı pille kullanılabilen seccadenin ortasındaki cami figürü için İstanbul'daki Sultan Ahmet Camii'nden esinlendiğini söyleyen Özenç, seccade üzerinde cennet ve cehennemi simgeleyen figürlerin de bulunduğunu kaydetti.

Özenç, "ışıklı seccadeye" ilişkin pazar araştırması yaparken bir sonuca varamadığını, çünkü ürünün ne tekstil ne de elektronik ürün olduğunu söyledi. Soner Özenç, "İyi bir seccade almak istiyorsanız, bu seccade piyasada bulabileceğinizin en iyisi. O nedenle bu ürün, seccade piyasasının Rolls Royce'u. Fonksiyonel, aynı zamanda sanat eseri olarak görülebilecek bir ürün" diye konuştu.

Soner Özenç, en son New York'taki Modern Sanat Müzesi'nin (MOMA) kalıcı koleksiyonu için satın aldığı "El Seccade"nin namaz kılınmadığı zaman, duvara asılabilecek bir aydınlatma ürünü ya da sanat eseri de olabileceğini dile getirdi.

Özenç, "Londra'da en iyi şekilde ülkemi temsil etmeye çalışıyorum. Türkiye'den destek anlamında bu proje için çok ümidimiz var. Hem finansal, hem manevi anlamda. Umarım vatandaşlarımızdan bu konuda destek gelir" diye konuştu.

Arap ülkelerinden yoğun ilgi

Birçok ülkeden çok sayıda kişinin şimdiye kadar ürünün distribütörlüğünü almak için kendisine ulaştığını ifade eden Özenç, seccadeye ilişkin "Youtube"daki videoyu ise şimdiye kadar 200 binden fazla kişinin izlediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, Sanayi Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na ürünle ilgili mektup gönderdiğini anlatan Özenç, "destek beklentim var" dedi.

Türkiye'de söz yazarı Şehrazat'ın kendisiyle temasa geçerek, ürün piyasaya çıktığında ilk alanlardan biri olmak istediğini söylediğini anlatan Özenç, Arap ülkelerindeki kraliyet ailelerinden de ürünü satın almak için kendisine çok sayıda telefon geldiğini kaydetti.

İzmir doğumlu Soner Özenç, lisans eğitimini ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra, yükseklisansını Londra'daki Central St. Martins Kolejinde endüstriyel tasarım üzerine yaptı.

Tasarladığı ürünleri hayata geçirmek için bir şirketi de bulunan 31 yaşındaki Özenç ayrıca, internet üzerinden lazer kesim hizmeti sunan bir firmanın İngiltere üretim kolunun başında bulunuyor.

BENZER

Kıbleyi gösteren ışıklı seccade
4/ 5
Oleh