Google artık telif hakkı takibinde!

Google aramalarda telif hakkını göz önünde bulundurup sıramalarına buna göre yapacak ve şikayet edilen siteleri aramalarda arka sıralara atacak...

Google geçtiğimiz aylarda telif hakkı olan içeriği kendi içerisinde kullanan web sitelerini arama sonuçlarının diplerine iteceğini açıklamıştı. Telif hakkı sorunlarını çözme açısından çeşitli adımlar atan Google geçtiğimiz gün yeni bir adım daha attı. Firmanın yaptığı açıklamaya göre gelecek haftadan itibaren Google'a çok fazla şikâyet edilen siteleri arama sonuçlarının en altlarına iteceğini açıkladı. Aslında Google’ın zaten bu yönde çalışmaları önceden de vardı. Herhangi bir sitenin içeriğinde telif haklarını ihlal eden bir sayfa varsa Google’a bu konuyla ilgili başvuruda bulunup bu sayfanın arama sonuçlarından çıkartılmasını talep edebiliyordunuz. Çok pratik olmamasının yanı sıra çok etkili olmaması nedeniyle eleştirilen bu yöntem, Google’ın arama algoritmasında gerçekleşen son güncelleme ile ciddi anlamda değişiyor.

Google yaptığı açıklamada sadece geçtiğimiz ayda aldığı şikayetin tam 4.3 milyon farklı web sayfasını içerdiğinin altını çiziyor ve söz konusu sayfaların arama sonuçlarından çıkarılmayacağını, sadece derecelendirmede düşük tutulacağı arama sonuçlarında alt sıralarda çıkmalarını sağlayacağını belirtiyor.

Telif haklarına yönelik şikayetler de son dönemlerde ciddi yükseliş göstermiş durumda. 23 Temmuz haftası Google’a ulaşan şikayet sayısı 1 milyon 100 binin üzerinde. 30 Temmuz haftasında ise rakam yine 1 milyonun üzerinde.

Google’ın şeffaflık raporu bölümünde yer alan bu sayfa şu anda arama sonuçlarında daha altlara düşürülmesi muhtemelen siteleri gösteriyor. Sayfada yer alan listede farklı zaman dilimleri içerisinde telif hakları ihlali nedeniyle kaç şikayet aldıklarını da gösteriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi listedeki sitelerinin büyük bölümün adında ya “torrent” ya da “mp3” geçiyor.

BENZER

Google artık telif hakkı takibinde!
4/ 5
Oleh