Facebook sahte profil avında!

Facebook ava çıktı!
1 milyara yaklaşan üye sayısıyla sosyal ağların en büyüğü olma başarısını elinde tutan Facebook sahtecilere savaş açmaya hazırlanıyor.


Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcılarının 83 milyonu sahte. İstatistiklere göre sahte hesaplar Facebook’un toplam kullanıcısının yüzde 8.7’sini oluşturuyor. Facebook’un açıklamları arasında sahte hesapların kendilerince sınıflandırıldığı da belirtiliyor. Facebook’un 955 milyonu aşkın kullanıcısının yaklaşık yüzde 5’i başka kullanıcılar tarafından kopyalanan hesaplar tarafından oluşturulduğu. Buna ek olarak yüzde 2.5’lik kesimin sınıflandırılmamış ve yüzde 1.5’lik bölümün ise aktive edilmemiş hesaplardan oluştuğu açıklamada belirtilmiş.

Facebook bu tarz hesapların kurumların internet üzerinden gerçekleştirdikleri kampanyalarda fazlasıyla kullanıldığını ve bu yüzden kurumların zarar gördüğünü düşünüyor. Bu hesapların kapatılması için harekete geçen Facebook’un önümüzdeki haftandan itibaren sahte hesapları yavaş yavaş kapatması bekleniyor. Uzunca bir süredir Facebook’a reklam veren şirketler de reklamlarının karşılıklarını alamadıklarından şikâyetçiydi.

BENZER

Facebook sahte profil avında!
4/ 5
Oleh