Dünyanın en hızlı internetine sahip ülke Hong Kong

Dünyanın en hızlı internete sahip ülkesi artık Güney Kore değil Hong Kong...

Yıllardır dünyanın en hızlı internetine ve en hızlı ortalama hızına sahip olan ülkesi Güney Kore, tahtını başka bir Asya ülkesine bıraktı.

Ülkemizde daha pek çok yerde fiber internet servisi bulunmuyor. Her ne kadar servis sağlayıcılar sürekli olarak bu konuda çalıştıklarını belirtseler de, vaadedilen hızlara da genelde ulaşılamıyor. Daha yeni yeni evlerde 10 ve 20 mbit hızlar görmeye başladık. Fakat Asya'da internet hızları ülkemiz internet hızından oldukça yukarda.
Geçtiğimiz yıllardaki ortalama internet hızı araştırmalarda genelde Güney Kore ve Japonya kapışması yaşanırken, bu yıl liderlği Hong Kong aldı. Akamai'nin State of the Internet raporuna göre Hong Kong hem mobil hem de sabit internet hızlarında dünyanın en başarılısı.
Hong Kong'lular ortalama maksimum hız sıralamasında 49.2 Mbps indirme hızıyla dünyanın en hızlı internetine sahipler. İkinci sırada 47.8 Mbps ile Güney Kore, üçüncü sırada ise 39.5 Mbps ile Japonya bulunuyor.
Türkiye de listede
Ülkemiz de yayınlanan raporda bazı listelerde yer aldı tabii ki. Örnek olarak ''Siber saldırılardaki artış'' listesinde Türkiye yüzde 5.7 artış ile ilk 5 içerisinde yer alıyor. Türkiye'deki saldırılar en çok Port 23'ten (Telnet) yapılıyor.
Yazı başında belirttiğimiz, Hong Kong'un birinci olduğu ortalama maksimum hız sıralamasında Türkiye 18.5 Mbps ile dünyada 43. sırada. Ortalama internet hızı sıralamasında ise Türkiye 2.9 Mbps ortalama internet erişim hızı ile dünyada 58. sırada yer alıyor. Türkiye internet kullanıcılarının sadece binde 4'ü 10 Mbps ve üstü internet hızına sahip.
Teknokulis

BENZER

Dünyanın en hızlı internetine sahip ülke Hong Kong
4/ 5
Oleh