Sosyal Ağlar Salgın Hastalıkları Frenleyebilir!

Bilim insanları, sosyal ağların salgınların takip ve yönetimindeönemli rol oynayabileceğini bildirdi.

Boston’daki Childrens Hastanesi’nden Rumi Chunara ve ekibinin yaptığı, sonuçları American Journal of Tropical Medicine and Hygiene dergisinde yayımlanan araştırma, internet üzerinden edinilen bilgilerle bir salgının daha hızlı takipedilip, daha etkin yönetilebileceğini ortaya koydu.

Bilim insanları, Haiti’deki kolera salgınını ele aldıkları araştırmada, Healthmap isimli bir bilgisayar programı kullandı.

SALGIN 2 HAFTA İLERİDEN TAKİP EDİLDİ

Bilimcilerin kamu sağlığını tehdit eden olayları gerçek zamanlı izleyebilmek için 2006 yılında kurdukları program, Ekim 2010′dan itibaren salgının ilk 100 günü otomatik olarak, haber sitelerinde, bloglarda, Twitter’da ve forumlarda kolera ileilgili tüm verileri toplayıp analiz etti.

Bilim insanlarının internet üzerinden eriştikleri verileri değerlendirerek ulaştıkları sonuç, sağlık makamları ve hastanelerden elde edilen resmi verilerle örtüştü. Hatta internet yardımıyla bilim insanları resmi kaynaklardan iki haftaileride salgını takip etti.

Chunara, bu tekniğin salgın takibinde dünya çapında son derece ekonomik ve etkin bir yöntem olarak kullanılabileceğini belirtti.

BENZER

Sosyal Ağlar Salgın Hastalıkları Frenleyebilir!
4/ 5
Oleh