E-ticarette e-fatura dönemi başlıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in imzaladığı tebliğe göre,e-ticaret yapan firmalar, artık müşterilerine kağıt fatura yerine e-fatura düzenleyecek.

Maliye Bakanlığı, e-ticaret sektörünün uzun zamandır beklediği değişikliği hayata geçiriyor.Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen e-Arşiv Uygulamasının yürürlüğe girmesi ile internet satışları daha hızlı, güvenli ve düşük maliyetle yapılabilecek. Uygulamadan, başlangıç aşamasında gerekli şartları yerine getiren mükellefler yararlanabilecek ancak uygulama, 1 Ocak 2015 itibariyle internet üzerinden satış yapan tüm mükelleflere zorunlu hale gelecek.

Bakan Şimşek, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uygulamanın, tüketicilerin internet alışverişlerine ait faturalarının güvenli şekilde alınmasını sağlayacağını ve sahte fatura riskini ortadan kaldıracağını bildirdi.

Uygulamanın hayata geçmesiyle internet üzerinden gerçekleşen işlemlerin izlenmesi yanında, bu alanda ortaya çıkabilecek vergi kayıp ve kaçağını önlemede de önemli bir adım atılmış olacağını belirten Şimşek, konu ile ilgili tebliğ taslağının Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresinde yayınlanacağını ifade etti.

- "Tüketicilere de büyük kolaylık sağlanacak"

Düzenlemenin, internet sitelerinden alışveriş yapan tüketicileri de yakından ilgilendirdiğini belirten Şimşek, bu kişilerin de alışveriş yaptıklarında faturalarını cep telefonlarına veya e-posta adreslerine gönderilmesini talep edebileceğini söyledi. Şimşek, ilgili sitelerce gönderilecek bu faturaların, kanuni olarak geçerli bir belge kabul edileceğini ifade etti.

- "Kredi kartı satış bilgileri, e-fatura ile eşleştirilecek"

Düzenlemeyle kayıt dışı ekonominin de önemli ölçüde önüne geçmeyi hedeflediklerini vurgulayan Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

"e-ticaret firmaları tarafından düzenlenen e-faturalar, Maliye Bakanlığı sistemi tarafından kontrol edilerek beyan edilip edilmediği de çapraz kontrollerle denetlenecek. e-ticaret firmalarına ait kredi kartı satış bilgileri bir süredir Bakanlık sistemine aktarılıyor. e-ticaret firmalarına ait kredi kartı satış bilgileri ile e-fatura bilgilerinin çapraz kontrolü ile hem mal hem de para hareketi çapraz kontrollerle denetlenebilecek. Böylece bu alandan kaynaklanan vergi kaybı da önemli ölçüde önlenecek."

BENZER

E-ticarette e-fatura dönemi başlıyor
4/ 5
Oleh