Rekor Zarar Kelle Aldı!

Cep telefonu üreticisi Nokia geçen yılın 4. çeyrek dönemi için net 1.07 milyar Euro zarar açıkladı. Yine aynı dönem için satışları yüzde 21 oranında düşen şirketi, Avrupa ve Asya’da Kasım’da piyasaya çıkarttığı Windowslu yeni telefonu da kurtaramadı. Firma geçen sene aynı dönemde 745 milyon Euro kâr açıklamıştı.

Nokia yaptığı açıklamada, yıllık net kârının 12.6 milyar Euro’dan 10 milyar Euro’ya düştüğünü, bunun sebebinin de pazarın yüzde 23′ünün akıllı telefonlar tarafında ele geçirilmesi olduğunu belirtti.

Uzun süre cep telefonu pazarının tüm segmentlerinde lider olan Nokia, bu pozisyonunu akıılı telefonlar segmentinde Android telefonlar ve iPhone’un çıkmasıyla kaybetti.

Finlandiyalı firma, Microsoft’la yaptığı işbirliğinin sonucu olan Windowslu telefonlar ile akıllı telefonlar pazarında eski lider konumunu kazanmaya çalışıyor. Nitekim şirket Ocak 2012′de Avrupa, Asya ve ABD pazarında 1 milyonun üzerinde Windowslu akıllı telefon sattığını açıkladı.

ZARAR KOLTUKTAN ETTİ

Apple’ın iPhone’u piyasaya sürmesinden bu yana Nokia yatırımcıları hisse değeri bazında 60 milyar Euro’dan fazla kayıp yaşadı.

Nokia bugün yaptığı açıklama ile şu andaki yönetim Kurulu Başkanı Jorma Ollila’nın (61) emekliye ayrılacağını ve ondan boşalan pozisyona güvenlik yazılımı şirketi F-Secure’un ve telekomünikasyon şirketi Elisa Oyj’nin kurucusu Risto Siilasmaa’nın (45) getirileceğini duyurdu. Siilasmaa 2008′den beri Nokia’da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.

Ollila 1992′den 2006′ya kadar Nokia’da CEO olarak görev yapmış ve firmanın bugünkü konumunda bulunmasının mimarı olmuştu. Ollila, akıllı telefonların pazarı sarsmasının ardından kan kaybı yaşanmasıyla, geçen sene CEO’luk koltuğunu Microsoft’un üst düzey yöneticilerinden Olli-Pekka Kallasvuo’ya devredip Yönetim Kurulu Başkanlığı’na geçmişti.

Nokia’nın 2007′den beri Apple’ın iPhone ile adeta ele geçirdiği akıllı telefon pazarındaki düşüşü yatırımcıları huzursuz ediyordu. Geçen sene Standard & Poor’s Nokia’nın borçlanma kredi notunu bu nedenle düşürmüş, Moody’s de şirketin tekrar eski kârını yakalamasının çok uzun zaman alacağını düşündüğünü açıklamıştı.

BENZER

Rekor Zarar Kelle Aldı!
4/ 5
Oleh