Operasyon Megaupload!

Megaupload operasyonu, Hollywood filmlerini aratmıyor.

Bir dizi ülkede uzun bir hazırlık sürecinden sonra başlatıldığı anlaşılan operasyonun en önemli ayağını Yeni Zelanda oluşturdu.

Yeni Zelanda polisi, 19 Ocak perşembe sabah erken saatlerde Megaupload.com internet sitesinin 7 yöneticisini yakalamak üzere bazı işyeri ve konutlara baskın düzenledi.

Megaupload nedir?

Megaupload.com, basit bir site değildi. Dünya genelindeki milyonlarca site içinden ilk 100′e giren, Alexa ölçüm şirketine göre 72′nci sırada bulunan bir paylaşım platformu.

21 Mart 2005′te Kim Schmitz tarafından kurulan megaupload.com’un yıllık gelirinin 175 milyon dolardan fazla olduğu ilerisürülüyor.

ABD Adalet Bakanlığı, bu gelirin büyük kısmının yasadışı yollardan elde edildiği gerekçesiyle harekete geçti.

ABD’ye göre, her türlü dosyanın indirilebildiği Megaupload sitesinde yasal olmayan yollarla kopyalanmış müzik, film, televizyon programları ve dijital kitaplara da ulaşılabiliyordu.

“500 milyon dolar zarara uğrattılar”

Bakanlık, eser sahiplerini ödenmeyen telif hakları nedeniyle yarım milyar doların üzerinde zarara uğrattığını belirtiyor. Megaupload ayrıca kara para aklamakla suçlanıyor.

ABD’nin girişimiyle Yeni Zelanda adli makamları Megaupload.com’un yedi yönetici hakkında tutuklama kararı çıkarttı.

19 Ocak operasyonunda bunlardan dördü yakalandı.

Yakalananlar arasında kurucu Kim Schmitz’in yanı sıra Alman vatandaşları Finn Batato ve Mathias Ortmann ile Hollandalı Bram van der Kolk da yer aldı.

Aramalarda silah, milyonlarca dolar nakit para ve 5 milyon dolar bedelinde lüks otomobile de el konulduğu açıklandı.

Biri Alman, biri Slovak, diğeri Estonyalı üç Megaupload yöneticisi ise halen aranıyor.

Hong Kong’da polis ne buldu?

Megaupload operasyonunun diğer önemli ayağını ise Hong Kong oluşturdu. Resmi şirket merkezinin bulunduğu Hong Kong’da yapılan aramalarda 42,5 milyon tutarında para ve elektronik cihaz gibi varlığa el konuldu.

Şirket merkezi olarak günlük kirası 12 bin dolar olan bir lüks otelin suit dairesinin kullanıldığı saptandı.

Operasyon sonrası bir başka gelişme ise internette eylemleriyle adını duyuran Anonymous’un “intikam yemini” etmesi oldu. Grup, twitter üzerinden “Megaupload’ın öcünü alacağını” duyurdu.

Anonymous, misilleme olarak aralarında Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Savunma Bakanlığı, plak şirketleri Universal ve Warner Music, müzik endüstrisi birliği RIAA ve film endüstrisi birliği Motion Picture Association of America’nın sitelerine saldıracağını duyurdu.

Ünlülerin avukatı Bennett savunacak..

Megaupload operasyonunun bir başka ilginç gelişmesi ise, daha önce aralarında ABD eski başkanı Bill Clinton’ın da bulunduğu çok sayıda ünlü ismin avukatlığını yapan Robert Bennett’in Megaupload kurucusu Kim Schmizt’in savunmasını üstleneceğini duyurması oldu.

İnternet uzmanlarına göre ABD’de şimdilik ertelenen korsanlıkla mücadele yasa tasarılarıyla Megaupload operasyonu birbiriyle bağlantılı…

“Operasyon daha yeni başladı”

Uzmanlar her ikisinin de kaynağını Amerikan film ve müzik endüstrisi temsilcilerinin azalan gelirleri nedeniyle yetkilimerciler üzerinde baskılarını artırmasında görüyor.

Değerlendirmeler, operasyonun Megaupload ile sınırlı kalmayabileceği yönünde. Bu kapsamda, başta Rapidshare olmak üzere bir dizi paylaşım sitesinin daha operasyondan payını alabileceğine dikkat çekiliyor.

BENZER

Operasyon Megaupload!
4/ 5
Oleh