Güvenli İnternet Tuttu Mu?

BTK Başkanı Tayfun Acarer, Kasım 2011’de başlatılan ve çocuklarla gençleri korumayı amaçlayan ‘güvenli internet’i seçen abonelerin 120 bini bulduğunu belirtti. Abonenin yüzde 9.2’si güvenli internete geçerken Acarer “Vakit kaybettik” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), “çocukların ve gençlerin internetteki ‘zararlı’ içeriklerden korunmaları” amacıyla geliştirdiği ve 22 Kasım’da uygulamaya giren “güvenli internet” hizmetini alan abone sayısının 120 bini geçtiği belirtildi. BTK Başkanı Tayfun Acarer, güvenli internet uygulamasının 40 gün önce başladığını ve kamuoyuna uygulamayı anlatma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Uygulama her ne kadar 22 Kasım’da başlasa da öncesindeki 1 yıllık süreçte, “güvenli internet” konusunda yanlış eleştirilerin ve olumsuz propagandaların yapıldığını, uygulamanın sanki bir “sansürmüş” gibi herkes “filtrelenecekmiş” gibi yansıtıldığını ifade eden Acarer, şöyle konuştu: “Güvenli internet toplumların sorunu. Bu konuda sübjektif, duygusal, popülist yaklaşımlarda bulunmamak lazım. Bu düzenlemeyi 22 Şubat’ta yaptık, 10 ay sonra uygulamaya konuldu. Biz 10 ay boyunca bunun detaylarını tartışamadık. Sadece ‘Bu sansür değildir’ diye açıklama yapmak durumunda kaldık, vakit kaybettik.” Bugüne kadar 120 bini aşkın abonenin güvenli internete geçtiğini kaydeden Acarer, bunun da 400 bin kullanıcının bu hizmetten yararlanıyor olması anlamına geldiğini bildirdi. 120 abone 13 milyonluk toplam abone sayısının yüzde 9.2’sine karşılık geliyor.

‘HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI’
Acarer, internet kullanıcılarının büyük kısmının, “güvenli internetin” ne olup ne olmadığı konusunda halen tam bir bilgisi sahibi olmadığını belirterek, “Bu konuda bilinçlendirme çalışmaları yapmak gerekiyor. Özellikle internet servis sağlayıcılar başta olmak üzere herkes üzerine düşeni yapmalı” dedi.

HER GÜN 3 BİN ABONE
BTK Başkanı Tayfun Acarer, her gün 2-3 bin abonenin güvenli internete geçtiğini ifade etti.

BENZER

Güvenli İnternet Tuttu Mu?
4/ 5
Oleh