Facebook’tan Büyük Zafer!

Bilindiği üzere birçok insan bilgisayar üzerinden sosyal ağlara bağlanarak vakit geçiriyor. Fakat Facebook bunu seyyar hale dönüştürerek mobil kapsamına soktuğu için daha fazla karlı. Çünkü Facebook’un çok büyük bir site olduğunu biliyoruz ama bu kadar büyüyeceği kimsenin aklına gelmezdi!

Facebook sadece bilgisayarda değil, mobil ortamda da en çok tıklanan sitelerin başında geliyor. Enders Analiz’in yeni raporuna göre aktif mobil Facebook kullanıcılarının sayısı 300 milyonu aştı. Analiz böyle olunca Google+’nın ne yapacağı merak konusu elbette!

“Beklediğimiz gibi en yoğun kullanım Android ve iOS platformlarında gerçekleşti. 70 milyon aktif RIM kullanıcısının yüzde 70′e yakını da Facebook uygulamasını yüklemiş, bir uygulama için oldukça yüksek bir rakam. Özellikle Noel sezonu nedeniyle mobil Facebook kullanımında normalin üzerinde bir artış olduğunu görüyoruz” diyor analist Benedict Evans…

Facebook ise “her sistem için ayrı uygulama” üretmek yerine, HTML5 üzerine yoğunlaşıp mobil siteyi güçlendirerek tüm sistemlere tek platformdan (site üzerinden) hizmet sunmak istiyor.

Windows Phone üzerinden Facebook mobil kullanımının kayda değmeyecek kadar az olduğunu belirten Evans, Nokia-Microsoft ortaklığının bu durumu değiştirebileceğini söylüyor.

Darısı Google+’nın başına…

BENZER

Facebook’tan Büyük Zafer!
4/ 5
Oleh