2011′de Teknoloji Şirketlerinin Mülakatlarda Sorduğu En Tuhaf Sorular!

İnternette büyük firmalarınişmülakatlarında sorduğu “Mazgal kapağı neden yuvarlaktır?” gibi tuhaf soruları okumuş olabilirsiniz. Bu soruların bir çoğu şehir efsanesidir ama gerçek olanları da yok değil. Nitekim özellikle ABD’dekiişmülakatlarında adaylar oldukça ilginç sorularla karşılaşabiliyorlar. HattaTürkiye’de deprofesyonellertarafından yapılan mülakatlar arttıkça sorular da çeşitlilikkazanmayabaşlıyor.

Dünyanınen büyük teknoloji firmalarından biri olan Google’ın adaylara yönelttiği sorular oldukça çeşitlilik arz ediyor. “4 ve 7 dakikalık iki kumsaatikullanarak 9 dakikayı nasıl ölçersiniz?” gibi matematiksel soruların yanın da “Bir adamarabasınıotele itti ve tüm servetini kaybetti. Ne oldu?” şeklinde insanın apışıp kalmasına neden olan sorular da soruyor.

Sadece Google değil Apple,Microsoft, Facebook gibi teknoloji devleri de adayların akıllarını zorlayıcı sorular kullanıyorlar. Bu soruların amacı adayı zorlamak ve adayın sıkışık bir an da ayak üstü nasıl bir sonuca gideceğini görmek. Örneğin ben bu makaleyi yazarken aynı anda Google’ın kumsaatisorusunu ve aşağıdaki sorulardan bir kısmını çözdüm. Siz de çözümlerinizi ya daişgörüşmelerindekarşılaştığınız tuhaf soruları yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

Teknoloji Firmalarının Tuhaf Mülakat Soruları

“San Francisco’da saat 17:30′da Facebook’u kaç kişi kullanıyor?” Google’da bayi ilişkileri yöneticiliği için soruldu.

“Almanlar dünyanın en uzun insanları olsalardı bunu nasıl kanıtlardınız?” Hewlett-Packard’da ürün pazarlama yöneticiliği için soruldu.

“20 tane ‘tahrip edilebilir’ (belli bir yükseklikte bozulan) ampul verilse 100 katlık bir binada ampullerin bozulduğu yüksekliği nasıl tespit edersin.” Qualcomm’da mühendislik bölümü için soruldu.

“Dünyadaki açlık sorununu nasıl çözersin?” Amazon.com’dayazılım geliştiriciliği için soruldu.

“Suyla dolu büyük bir havuzun içinde kürekli bir kayıktasın. Kayıkta bir çıpa var. Çıpayı suya attın ve zinciri de yeteri kadar uzun olduğundan çıpa dibe oturdu. Su seviyesi yükseldi mi azaldı mı?” Tesla Motors’da mekanik mühendislik için soruldu.

“Diverticulitis kelimesini heceleyin.” Bu tıp terimi EMSI Engineering’de müşteri yöneticiliği için soruldu.

“Bir buket çiçeğin var. İkisi dışında hepsi gül, ikisi dışında hepsi papatya ve ikisi dışında hepsi laledir. Kaç çiçeğin var?” Epic Systems’de proje yöneticiliği / uygulama danışmanlığı için soruldu.

“Microsoft Office programlarından biri olsaydın hangisi olurdun?” Summit Racing Equipment’da E-ticaret bölümü için soruldu.

BENZER

2011′de Teknoloji Şirketlerinin Mülakatlarda Sorduğu En Tuhaf Sorular!
4/ 5
Oleh