100 Yıl Önce Ne Öngördüyse Hepsi Gerçek Oldu!

Fütürist, dijital renkli fotoğrafı, mobil telefonu, televizyonu, hazır yemeği öngörmüş.

ABD’de 1900 yılında John Elfreth Watkins isimli tanınmamış bir inşaat mühendisinin, 2000 yılında dünyanın nasıl olacağına dair öngörülerinin çoğunun doğru çıkması herkesi şaşkınlığa sürüklüyor.

Watkins, 20. yüzyılın başında, 1900’ün Aralık ayında merkezi Indianapolis’te bulunan Evening Post gazetesinin kadın eki Ladies’ Home Journal’da, “Gelecek Yüzyılda Neler Olabilir?” başlıklı makalesine başlarken, “Bu kehanetler tuhaf gelebilir, hatta imkansız” ifadesini kullanmıştı.

Makaleyi yeniden gündeme getiren Evening Post gazetesinin tarih editörü Jeff Nilsson, Watkins’in öngörülerinin doğruluğuna işaret etti ve 112 yıl önceki kehanetlerinden en vurucu 10 tanesini yeniden yazdı.

Watkins kehanetlerinde, fotoğrafların her türlü mesafeden iletileceğini, “Çin’de savaş olursa bunun en çarpıcı karelerinin bir saat sonra gazetelerde, hem de tüm doğal renkleriyle yayımlanacağını” belirterek, şimdiki “dijital renkli fotoğrafları ve inernetten bilgiye erişimi” tahmin etti.

Amerikalıların boylarının da uzayacağını tahmin eden Watkins, 1900’de erkekler için ortalama 1,68-1,70 m olan boy uzunluğunun 2000’de 1,75 m olacağını öngördü. ABD’de bugün ortalama boy erkekler için 1,76 m, kadınlar için 1,63 m.

Fütürist Watkins, ayrıca kablosuz telefon ve telgraf devrelerinin tüm dünyaya yayılacağını, “Bir erkeğin Atlantik’in ortasında Chicago’da yatak odasındaki eşiyle konuşabileceği, New York’tan Brooklyn’e telefon eder gibi aynı hızla Çin’i arayabileceklerini” öngörüsünde bulunarak, uluslararası telefon görüşmelerinin yapılmadığı ve ABD’nin bir kıyısından diğer kıyısına ilk telefon konuşmasının 1915’te yapıldığı bir dönemde, mobil telefonları tahmin etti.

“100 yıl sonra bugünkü ekmek fırınlarına benzer dükkanlardan hazır yemekler satın alınabilecek” diyerek, “şimdiki hazır yemekleri ve fast-food lokantalarını öngören Watkins, ayrıca ABD’nin nüfus artış hızının düşeceğini de önceden gördü.

Watkins, 112 yıl önceki makalesinde, “Çiftçiler için kış yaza, gece gündüze dönecek” derken günümüzde elektrikle ısıtılan seraları da başarıyla tahmin etti.

Fütürist Watkins ayrıca, “İnsan bütün dünyayı görecek. Kişiler ve şeyler binlerce mil uzaktan, devrelerin ters tarafındaki ekranlara elektrikle bağlı kameraların odaklanmasıyla taşınacak” ifadesini kullanarak, canlı televizyon yayını ve son dönemde webcam ile alınan görüntülerin elektrik devrelerine bağlı kameralar ve ekranlarla taşınmasını da öngördü.

“Bugünün ekspres trenlerinin hızında dev tekerlekli kaleler açık alanları dolaşacak” diyerek şimdiki tankları da tahmin edebilen Watkins ayrıca, “Elma büyüklüğündeki çilekleri, torunlarımızın torunları yiyecek” ifadesiyle de geçen yüzyılda geliştirilen birçok meyve türünü doğru tahmin etmeyi başardı.

Watkins ayrıca, “Normalde trenler dakikada iki mil katediyor. Ekspres trenler saatte 150 mil hız yapacak” diyerek, hızlıtrenleri de öngördü.

Buna karşın, Watkins’in “C, X veya Q’nun günlük alfabeden, gereksiz olduğu için çıkarılacağı”, “herkesin günde 16 km yürüyeceği”, “büyük kentlerde otomobillerin bulunmayacağı” ve “sivrisinek, ev sineği ve hamam böceklerinin soyunun tükeneceği” kehanetleri doğru çıkmadı.

BENZER

100 Yıl Önce Ne Öngördüyse Hepsi Gerçek Oldu!
4/ 5
Oleh